Baş Ağrısını Ne Dindirir?

Baş Ağrısını Ne Dindirir?
Baş Ağrısını Ne Dindirir?

Bazı yöntemler baş ağrısı konusunda oldukça etkilidir. İlaç içmeden önce bu yöntemleri deneyin!

Baş ağrılarınızın sıklığı elbette çok önemlidir. Süreklilik arz eden ağrılarda mutlaka bir doktora başvurun. Baş ağrısı bazı durumlarda tehlike sinyali verebilir.

Mola Verin!

Kapalı ortamda uzun süre kalmak veya bilgisayar ekranına uzun saatler bakmak, başınızın ağrısına sebep olabilir. Bir mola verin ve temiz havaya çıkın. Mümkünse 5 dakika yürüyüş yapın.

Su İçin!

Bazen baş ağrısının nedeni sıvı eksikliğidir. Kan yoğunluğu arttığında, hücrelere giden oksijen iletişimi yavaşlar. Ağrı eşiği düşer.

Fön Makinesini Kullanın!

Tutulan adaleniz yüzünden başınız ağrıyorsa, fön makinesini ağrıyan bölgeye 3-5 dakika boyunca tutun. Makineyi omuz, ense ve baş bölgesinde gezdirin. Ancak migren hastaları için bu uygun değildir. Tam tersi ağrıyı arttırabilir.

Türk Kahvesi İçin!

Şekersiz bir Türk kahvesinin içine birkaç damla limon sıkıp için. Bir mucize gibi baş ağrınızı hafifletecektir.

Sodalı Ayran İçin!

Basit, tehlikesiz ve lezzetli bir önerimiz daha var. Bardağın 2/3’sine ayran, kalan kısmına da maden suyu ilave edin ve karıştırın. İçtikten sonra biraz bekleyin ve sonucu görün.

Genel olarak baş ağrılarını tetikleyen durumlardan uzak durmanızda fayda var. Ağrınızı tetikleyen besinlerden ve içeceklerden uzak durun. Kan şekeriniz düştüğünde migren atağınız başlıyorsa, kesinlikle öğün atlamayın. Günde 2-3 büyük öğün yerine sık sık ve az yiyin, böylece kan şekeriniz dengede kalacaktır.

Uyku düzeninize dikkat edin. Uykunuzun kalitesini bozan sağlık problemleriniz varsa, tedavisi için doktora başvurun.

 

Bir Cevap Yazın