İDSO – İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Konserleri

İDSO - İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Konserleri
İDSO – İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Konserleri

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası her hafta verdiği konserlerine, şubat ayında da devam ediyor. Ünlü piyanist ve besteci Muhiddin Dürrüoğlu’nun performans sergileyeceği, Şef Antonio Pirolli yönetimindeki bu konser, 15 Şubat Cuma günü saat 20.00’de, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşecek…

Ocak ayı konserleriyle dinleyicilerinden tam not alan İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Şubat ayında da sanatseverlerin beğenisini kazanmaya devam ediyor. Şef Antonio Pirolli yönetimindeki konser, 15 Şubat Cuma akşamı Saat 20.00’de gerçekleşecek.

Ünlü piyanist ve besteci Muhiddin Dürrüoğlu’nun solistliğini üstlendiği konser,  L. v. Beethoven’ın No.4 Sol Majör Piyano Konçertosu ile başlayacak. Beethoven’ın bestelediği piyano konçertoları arasında en sevilenlerden biri olan 4. Konçertosunun birinci bölümü, piyanonun tek başına zarif ana temayı duyurmasıyla başlar. İkinci bölümde ılımlı ama hareketli bir tempoda devam eden eser, dokunaklı bir ezgiye dönüştükten sonra üçüncü bölümde bir önceki bölümün aksine mutluluk ve güven içinde ancak zaman zaman coşkuyla yükselen lirik bir anlatım içinde sonlanmaktadır.

İlk konserini 12 yaşında veren Muhiddin Dürrüoğlu,  dünyanın birçok ülkesinde resitaller, orkestra ile konserler ve oda müziği konserleri vermiştir. 1992’den beri eğitim verdiği Brüksel Kraliyet Konservatuarı’nda Oda Müziği profesörü olarak görev yapmakta olan Muhiddin Dürrüoğlu, piyanist olmasının yanı sıra besteci kişiliğiyle de ön plana çıkmaktadır. Besteleriyle, birçok ödül kazanan Dürrüoğlu, Fransa’nın Orleans şehrinde yapılan 20.Yüzyıl Müziği Piyano yarışmasında  “Le Tourneur” (Semazen) adlı eseriyle en iyi beste ödülünü kazanmıştır.

İDSO 15 Şubat konser programı, P. I. Çaykovski’nin Senfoni No.5 eseri ile devam edecek. Romantik Dönem ünlü Rus bestecisi Çaykovski,  bestelendiği günden günümüze kadar orkestra repertuarında sıkça yer alan ve çok sevilen senfoniler bestelemiştir. Bestecinin 5. Senfonisi, günümüz dinleyicileri tarafından çok beğenilmesine rağmen, bestelendiği dönemde çok eleştirilmiştir. Ancak Çaykovski, hiç şüphesiz klasik müzik dünyasının en sevilen bestecilerden biridir.

Yer: Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı

Tarih: 15 Şubat 2013 Cuma

Saat: 20.00

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası (İDSO)

Şef: Antonio Pirolli

Solist: Muhiddin Dürrüoğlu ( Piyano)

Program: L. v. Beethoven- Piyano Konçertosu No.4 Sol Majör – P. I. Çaykovski – Senfoni No.5

Bilet Satış Yerleri:

Ana Gişe: Taksim Meydanı AKM Önü Tel: 0212 232 23 53

Konser Öncesi: Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı Gişesi

Bir Cevap Yazın